|

XXV Targi Turystyki, Leśnictwa i Produktu Lokalnego „AGROBIESZCZADY 2021”

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Plan operacyjny na lata 2020 – 2021 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”

Partner KSOW: Powiat Leski

Dodatkowi partnerzy KSOW: Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale, Urząd Gminy Olszanica, Nadleśnictwo Lesko

Kwota dofinansowania: 17 661,59 zł

Targi organizowane są tradycyjnie przy obiektach Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku, al. Jana Pawła II 18a, w dniach 31.07-01.08.2021 r. pod patronatem Ministra Rolnictwa, Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Dyrektora RDLP Krosno. Targi objęte zostały wydarzeniem Marki Karpackiej, należącej do Euroregionu Karpackiego, podnosząc je tym samym do rangi wydarzeń międzynarodowych.

Jak co roku, impreza ma na celu promowanie lokalnej przedsiębiorczości, rolnictwa, leśnictwa i obszarów wiejskich wywodzących się przede wszystkim z terenu Bieszczad, jak również
z całego Podkarpacia oraz promocji lokalnych samorządów, instytucji oraz biur podróży.

                Podczas wydarzenia rokrocznie ma miejsce wystawa zwierząt, kiermasz rzemiosłai rękodzieła ludowego, sprzętu rolniczego i ogrodniczego, prezentacje i promocje lokalnych firm, kiermasz roślin ozdobnych i bylin, wystawa żywności ekologicznej pochodzącej z gospodarstw ekologicznych Podkarpacia oraz prezentacje kulinarne wraz z degustacją potraw regionalnych i tradycyjnych, wywodzących się z naszego regionu.

Cel operacji: Celem realizacji przedmiotowej operacji jest popularyzowanie produktów, potraw i dzieł lokalnych rękodzielników pochodzących z terenu Bieszczadów ze szczególnym uwzględnieniem tradycji myśliwskiej i leśnej. Umożliwienie i stworzenie  warunków  do sprzedaży   detalicznej. Celem jest także identyfikacja i zgromadzenie wiedzy o oryginalnych regionalnych potrawach i produktach, stanowiących dziedzictwo kulinarne kuchni regionalnej w tym leśnej i myśliwskiej oraz zapoznanie szerszego grona odbiorców z potrawami kuchni myśliwskiej, produktami lokalnych twórców i rękodzielników. Agrobieszczady mają umożliwić rolnikom i drobnym wytwórcom oraz lokalnym firmom, zaprezentowanie się szerokiemu gronu klientów. Targi spełniają również funkcję edukacyjną, na targach odbywają się konkursy, które pomogą odwiedzającym oraz wystawcom poszerzyć swoją wiedzę w zakresie rękodzieła, ginących zawodów oraz lokalnej kuchni. Pozwolą również na podniesienie wiedzy oraz jakości z zakresu zachowania różnorodności genetycznej roślin i zwierząt. Duża ilość różnorodnych wystawców i charakter targów prowadzić będzie do wsparcia tworzenia współpracy partnerskiej dotyczącej rolnictwa. Organizowane Targi to jednak w dużej części funkcja marketingowa, czyli rozpoznanie potrzeb klientów, ustalenie optymalnej wielkości produkcji i metod dystrybucji swoich wyrobów. Ta funkcja ma przede wszystkim zastosowanie praktyczne – w działalności wytwórczej, wiedza o kręgu odbiorców produktów może okazać się bezcenna. Udział w targach sprzyja wymianie doświadczeń, nawiązywaniu kontaktów handlowych, a także promocji na arenie międzynarodowej.

Przewidywane efekty: Powiat Leski, który leży w Bieszczadach to tereny słabo zurbanizowane, wiejskie ale bogate w naturalne zasoby, a także potencjał ludzki o bogatej historii i tradycji. Poprzez promowanie tych wartości, umożliwianie lokalnym twórcom szerszego dostępu do rynku, wzmacnia się zamożność terenów, markę Bieszczadów, jako miejsca atrakcyjnego turystycznie ale również jako miejsce do zamieszkania i inwestowania. Realizowana operacja będzie miała wpływ na łatwiejsze znalezienie odbiorcy przez producenta wytwarzającego produkty na terenie Bieszczadów, zwiększenie zatrudnienia/zmniejszenie bezrobocia, zwiększenie zaangażowania przy wytwarzaniu lokalnych produktów, co w rezultacie będzie wspierało rozwój obszarów wiejskich na terenie Bieszczadów.

Formy realizacji operacji:

  • Targi/impreza plenerowa/wystawa,
  • Konkurs

Grupą docelową, do której skierowana będzie przedmiotowa operacja będą stanowić mieszkańcy województwa podkarpackiego, przedsiębiorstwa sektora rolno-spożywczego, które chcą tworzyć krótkie łańcuchy dostaw. Gospodarstwa rolne, agroturystyczne,  hodowcy zwierząt i roślin, Koła Gospodyń Wiejskich, leśnicy, podmioty zainteresowane tworzeniem partnerstw dotyczących rolnictwa, lokalni wytwórcy  produktów oraz rękodzielników, turyści,  podmioty zainteresowane przedmiotową operacją, a także restauracje.

Zostań Partnerem Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

Odwiedź portal KSOW – http://ksow.pl