|

Dobre praktyki realizacji prac scalenia gruntów

Autor tekstu: Beata Adamska
Oddział Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich

Autor zdjęć: Arkadiusz Magda
Kancelaria Zarządu UMWP

Zorganizowana w ramach Planu operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2024-2025 konferencja „Dobre praktyki w realizacji prac scalenia gruntów” zgromadziła przedstawicieli sołectw i gmin. W wydarzeniu uczestniczyli Wicemarszałkowie Województwa Podkarpackiego, Karol Ożóg i Piotr Pilch. Program konferencji obejmował szereg wystąpień oraz pokazy sprzętu, które przybliżały uczestnikom tematykę związaną ze scalaniem gruntów.

Województwo podkarpackie cechuje się znacznym rozdrobnieniem agrarnym, gdzie wiele gospodarstw rolnych zarządza licznymi, małymi i rozproszonymi działkami. Aby zwiększyć konkurencyjność sektora rolnego, podjęto działania mające na celu poprawę struktury obszarowej gospodarstw poprzez wsparcie procesu scalania gruntów rolnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Na konferencji prasowej wicemarszałek Karol Ożóg podkreślał zaangażowanie Samorządu Województwa Podkarpackiego w realizację prac związanych ze scalaniem gruntów, które obejmują m.in. tworzenie dróg dojazdowych do gruntów rolnych:

W ramach zagospodarowania poscaleniowego budujemy nowe drogi dojazdowe do pól i przebudowujemy drogi istniejące. Wykonywane są także zabiegi rekultywacyjne i melioracyjne po to, aby gospodarowanie w rolnictwie na podkarpackiej wsi zmieniało się na lepsze – powiedział wicemarszałek Ożóg.

W ramach prac związanych z zagospodarowaniem poscaleniowym zaplanowano budowę około 760 kilometrów nowych dróg oraz przebudowę około 870 kilometrów istniejących tras. Dzięki tym zabiegom każda z działek objętych postępowaniem scaleniowym otrzyma dostęp do drogi publicznej. Skróci się również czas dojazdu do pól uprawnych, co z kolei przełoży się na zmniejszenie emisji spalin do środowiska.

Podczas konferencji wicemarszałek Piotr Pilch przedstawił informację o zakresie realizacji prac scaleniowych w kolejnej perspektywie finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej:

Kontynuacja finansowania scaleń gruntów ze środków unijnych na terenie województwa podkarpackiego będzie możliwa dzięki temu, że Samorząd Województwa Podkarpackiego jest podmiotem wdrażającym dla Interwencji „I.10.8 Scalanie gruntów wraz  z zagospodarowaniem poscaleniowym”. W ramach tej interwencji w chwili obecnej został już ogłoszony nabór wniosków, który potrwa od 30 września do 22 listopada bieżącego roku – powiedział wicemarszałek Pilch.

O szczegółach, dotyczących wcześniejszych naborów wniosków w ramach scalania gruntów, mówiła Magdalena Sobina, Dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich:

W latach 2014-2020 Województwo Podkarpackie aktywnie realizowało program scalania gruntów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). W tym okresie przeprowadzono siedem naborów wniosków, które zaowocowały zawarciem 48 umów. Dzięki tym działaniom zakontraktowano środki w wysokości 497 402 343,20 zł, co pozwoliło na scalenie około 40,5 tysiąca hektarów gruntów – powiedziała Magdalena Sobina.

Podczas konferencji Podkarpackie Biuro Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie zaprezentowano także sprzęt wykorzystywany do prac pomiarowych przy scalaniu gruntów. W ramach wdrażania nowych technologii, biuro pozyskało skanery laserowe oraz drony, które są wykorzystywane do realizacji zadań związanych ze scalaniem gruntów. Dzięki temu możliwe jest szybkie i precyzyjne zbieranie danych terenowych oraz tworzenie dokładnych map i modeli 3D, co znacznie ułatwiło planowanie i realizację projektów scaleniowych.

Działania związane ze scalaniem gruntów na Podkarpaciu w latach 2014-2020 przyniosły wymierne korzyści zarówno dla rolników, jak i lokalnej społeczności, przyczyniając się do rozwoju infrastruktury i poprawy warunków życia w regionie. Proces scalania gruntów objął około 10 tysięcy gospodarstw rolnych, co znacząco wpłynęło na poprawę struktury agrarnej regionu.

Województwo podkarpackie otrzymało rekordową pulę środków na scalenia gruntów w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, wynoszącą ponad 112 mln euro, czyli ponad 482 mln złotych. Limit dostępnych dla województwa podkarpackiego środków na cel scalania gruntów wynosi ponad 92 mln złotych, co stanowi ok. 16% limitu krajowego, który wynosi 583 mln złotych.