„Ekologia a turystyka - wymiana wiedzy i rozpowszechnienie rezultatów działań na przykładzie Austrii”
„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Projekt realizowany jest w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, dwuletniego Planu Operacyjnego KSOW na lata 2020-2021.
Lokalna Grupa Działania „Zielone Bieszczady informuje, iż na podstawie umowy nr OW-VI.052.5.13.2021 realizuje operację pt. „Ekologia a turystyka - wymiana wiedzy i rozpowszechnienie rezultatów działań na przykładzie Austrii”, której celem jest zwiększenie udziału zainteresowanych stron we wdrażaniu inicjatyw na rzecz rozwoju obszarów wiejskich, tj. działań w zakresie budowania i wdrażania promocji i sprzedaży produktów ekologicznych, wspierania przetwórstwa lokalnego oraz sprzedaży produktów zwłaszcza „eko”, a także upowszechnianie i wzmacnianie świadomości społeczeństwa na temat ekoturystyki.
Termin realizacji operacji: 1.06.2021 do 20.10.2021.
Wysokość kosztów kwalifikowalnych: 87 284, 00 PLN
Lokalna Grupa Działania „Zielone Bieszczady” realizuje operację przy udziale trzech partnerów KSOW:
- Fundacji Brama Karpat z siedzibą w Sanoku.
- Przedsiębiorcy – właściciela niekomercyjnego inkubatora przetwórstwa lokalnego w Moczarach) Mirosława Krupy OLBUD z siedzibą w Ustrzykach Dolnych.
- Stowarzyszenia Rozwoju Bieszczadów z siedzibą w Ustrzykach Dolnych.
W ramach projektu zaplanowano organizację:
• wizyty studyjnej do Austrii po dobre praktyki w zakresie wymiany wiedzy pomiędzy podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich (planowana jest na IX.2021);
• szkolenia z elementami spotkania podsumowującego (planowane jest na X.2021).
Operacja stanowi odpowiedź na oczekiwania i potrzeby mieszkańców, którzy oczekują „namacalnych” przykładów osiągnięć ekoturystyki, w tym zastosowania rozwiązań OZE oraz stawiają pytania – ekologia – czy to się opłaca? Na te i inne pytania będziemy starali się odpowiedzieć podczas wizyty studyjnej i szkolenia z elementami podsumowania.
Grupa docelowa:
- Wizyta studyjna - 20 osób (mieszkańcy obszaru LGD „Zielone Bieszczady”, członkowie LGD, partnerzy projektu, jak również inne zainteresowane podmioty z sektora społecznego, gospodarczego i publicznego realizujące inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich oraz przedstawiciele instytucji uczestniczących w rozwoju obszarów wiejskich).
- Szkolenia z elementami spotkania podsumowującego - 40 osób (uczestnicy wyjazdu studyjnego oraz mieszkańcy obszaru LGD „Zielone Bieszczady”, członkowie LGD, partnerzy projektu, jak również inne zainteresowane podmioty z sektora społecznego, gospodarczego i publicznego realizujące inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, przedstawiciele instytucji uczestniczących w rozwoju obszarów wiejskich, m.in. inne LGD z Podkarpacia, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ośrodka Doradztwa Rolniczego, placówki edukacyjne).
Efekty operacji:
- liczba osób uczestniczących w wyjeździe studyjnym: 20;
- liczba osób uczestniczących w szkoleniu: 40 (liczba uczestników szkolenia jest większa niż wyjazdu studyjnego z uwagi na to, iż Wnioskodawca umożliwi udział w szkoleniu również osób zainteresowanych, które nie mogły uczestniczyć w wyjeździe studyjnym; przez udział w szkoleniu będą mieli możliwość pośredniego zapoznania się efektami wyjazdu).
Przewidywanymi efektami realizacji operacji do osiągnięcia w dłuższej perspektywie czasu są:
- współpraca osób i podmiotów na rzecz rozwoju turystyki wiejskiej, marki lokalnej oraz produktów lokalnych na obszarze działania partnerów oraz podniesienie ich kwalifikacji i doświadczenia w wyniku transferu/wymiany wiedzy i doświadczeń zdobytych podczas szkolenia i wizyty studyjnej,
- spójne i zintegrowane oferty turystyczne na bazie produktów lokalnych, usług
i inicjatyw/przedsięwzięć objętych marką lokalną na obszarze działania partnerów,
- zaktywizowanie w kierunku inicjatyw sprzyjających zrównoważonemu rozwoju obszarów wiejskich, mieszkańcy obszarów działania partnerów.
Każdy z partnerów i lider będzie zaangażowany w proces rekrutacji uczestników zarówno wizyty studyjnej, jak i szkolenia, także do wytypowania przedstawicieli swych podmiotów do udziału w planowanych wydarzeniach.
Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW informujemy o możliwości rejestracji w bazie partnerów KSOW na stronie www.ksow.pl
Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich ma charakter otwarty. Uczestnikami Sieci mogą być wszystkie podmioty zaangażowane w rozwój obszarów wiejskich.
http://ksow.pl/baza-danych/partnerzy-ksow/formularz-zgloszeniowy
Lokalna Grupa Działania „Zielone Bieszczady”