|

„W zgodzie z naturą – ekologia, czy to się opłaca?”

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”

Lokalna Grupa Działania „Zielone Bieszczady informuje, iż na podstawie umowy nr OW-VI.052.46.8.2022 z dnia 09.05.2023 realizuje operację pt. „W zgodzie z naturą – ekologia, czy to się opłaca?”, której celem jest wzmocnienie świadomości i wiedzy ekologicznej, bioróżnorodności, biogospodarki i rolnictwa ekologicznego oraz zachęcanie do kreowania postaw proekologicznych w społecznościach wiejskich poprzez organizację dwóch wizyt studyjnych, konferencji oraz konkursu.

Termin realizacji operacji: 01.06.2023 do 31.10.2023.

Wysokość kosztów kwalifikowalnych: 95 666,67 PLN

Lokalna Grupa Działania „Zielone Bieszczady” realizuje operację przy udziale 1 dodatkowego partnera KSOW: Gminy Tyrawa Wołoska.

W ramach projektu zaplanowano organizację dwóch wizyty studyjnych, konkursu oraz konferencji podsumowującej:

- dwie wizyty studyjne, każda dla 15 osób:

  • trzydniowa „Wymiana doświadczeń podmiotów realizujących inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich – studia przypadków”(06.2023),
  • dwudniowa  „Innowacyjny model produkcji, przetwórstwa i dystrybucji ziół w Dolinie Zielawy” (09.2023),
  • Konkurs „Klimat, środowisko i biogospodarka –  moja miejscowość za 10 lat” adresowany do młodzieży i osób młodych do 35 roku życia zamieszkująca teren LGD „Zielone Bieszczady” (06-09.2023),
  • Konferencja podsumowująca  Ekologia – czy to się opłaca? w Krośnie (09.2023).

Realizacja tych działań dotyczy wspierania transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie, leśnictwie i na obszarach wiejskich i ma pomóc przygotować społeczności wiejskiej do zmian klimatycznych, ochronić bioróżnorodność Bieszczad przy jednoczesnym zrównoważonym ich rozwoju i poprawie życia ich mieszańców. Wszystkie podjęte w ramach projektu działania są odpowiedzią na problem występujący na obszarze Bieszczad tj. niewystarczający poziom wiedzy w temacie klimatu, środowiska i biogospodarki, współpracy trójsektorowej w tym zakresie oraz wykorzystania potencjału obszaru w zgodzie z naturą.

Grupa docelowa:

  1. Wizyty studyjne – 30 osób - uczestników wyjazdu studyjnego: mieszkańcy obszaru LGD „Zielone Bieszczady”, członkowie LGD, partner projektu, jak również inne zainteresowane podmioty z sektora społecznego, gospodarczego i publicznego realizujące inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich oraz przedstawiciele instytucji uczestniczących w rozwoju obszarów wiejskich zainteresowane tematyką wizyty studyjnej.
  2. Konkurs - Młodzież i osoby młode do 35 roku życia zamieszkująca teren LGD „Zielone Bieszczady”
  3. Konferencja - 40 osób - uczestników konferencji - spotkania podsumowującego, w tym uczestnicy wyjazdu studyjnego oraz konkursu i mieszkańcy obszaru LGD „Zielone Bieszczady”, członkowie LGD, partner projektu, jak również inne zainteresowane podmioty z sektora społecznego, gospodarczego i publicznego realizujące inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich, przedstawiciele instytucji uczestniczących w rozwoju obszarów wiejskich, m.in. inne LGD z Podkarpacia, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Do udziału w tej formie podnoszenia wiedzy i wymiany doświadczeń zaproszone zostaną także placówki edukacyjne.

Efekty operacji:

-  liczba osób uczestniczących w wyjeździe studyjnym: 30

- liczba konkursów: 1

- liczba osób uczestniczących w konferencji: 40

Przewidywanymi efektami realizacji operacji do osiągniecia w dłuższej perspektywie czasu są:

- współpraca osób i podmiotów na rzecz ochrony środowiska i dostosowania do zmian klimatu  oraz podniesienie ich kwalifikacji i doświadczenia w wyniku transferu/wymiany wiedzy i doświadczeń zdobytych podczas konferencji i wizyty studyjnej,

- zaktywizowanie mieszkańców obszarów działania LGD „Zielone Bieszczady” w kierunku inicjatyw sprzyjających zrównoważonemu rozwojowi obszarów wiejskich.

Każdy z partnerów będzie zaangażowany w proces rekrutacji uczestników zarówno wizyty studyjnej, jak i konkursu oraz konferencji, także do wytypowania przedstawicieli swych podmiotów do udziału w planowanych wydarzeniach.

Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW informujemy o możliwości rejestracji w bazie partnerów KSOW na stronie www.ksow.pl

Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich ma charakter otwarty. Uczestnikami Sieci mogą być wszystkie podmioty zaangażowane w rozwój obszarów wiejskich.

http://ksow.pl/baza-danych/partnerzy-ksow/formularz-zgloszeniowy

 

                                                                                                    Lokalna Grupa Działania „Zielone Bieszczady”