|

Przykłady dobrych praktyk w ramach PROW 2014-2020

Zachęcamy Państwa do obejrzenia filmu pt.: "Zrównoważony rozwój terytorialny" z cyklu "Przykłady dobrych prkatyk w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020".

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020) jest elementem systemu polityki rozwoju kraju. Jednym z głównych celów Programu jest zrównoważony rozwój terytorialny obszarów wiejskich. Ten cel Programu był realizowany przez różnorodne działania skierowane do szerokiego grona beneficjentów m. in. takie jak:

  1. Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich;
  2. Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów realizowanych w ramach poddziałania Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa (scalanie gruntów);
  3. Scalanie gruntów;
  4. Leader

Korzyści rozwoju terytorialnego PROW 2014-2020:

  1. wspieranie zatrudnienia na obszarach wiejskich
  2. zachowanie struktur społecznych
  3. promocja dywersyfikacji
  4. uwzględnienie różnorodności strukturalnej systemów rolniczych, poprawa kondycji małych gospodarstw
  5. rozwój lokalnych rynków

Realizacja działań w ramach PROW 2014-2020 na rzecz rozwoju terytorialnego na obszarach wiejskich wspierała tworzenie odbudowę i poprawę stanu dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego wsi, krajobrazu wiejskiego i miejsc o wysokiej wartości przyrodniczej, w tym dotyczące powiązanych aspektów społecznogospodarczych oraz środków w zakresie świadomości środowiskowej. Dotyczyła także ochrony zabytków i budownictwa tradycyjnego i obejmowała ich odnawianie oraz poprawę ich stanu budowlanego. W ramach działań związanych z rozwojem terytorialnym realizowanym w ramach PROW 2014-2020 budowane, przebudowywane i modernizowane były także drogi gminne i powiatowe. Realizowane były inwestycje związane z tworzeniem, ulepszaniem lub rozbudową wszystkich rodzajów małej infrastruktury, w tym inwestycji w energię odnawialną i w oszczędzanie energii a także inwestycje związane z budową przebudową lub wyposażeniem obiektów budowlanych służących do zaopatrzenia w wodę lub odprowadzania i oczyszczania ścieków. Beneficjenci mieli również możliwość uzyskania środków na zakup i montaż urządzeń oraz instalacji kanalizacyjnych lub wodociągowych. W zakresie terenów rolnych prowadzone były scalenia gruntów a także plany związane z ich poscaleniowym zagospodarowaniem.

Film dostępny jest TUTAJ