|

„Kreatywny mieszkaniec wsi jako narzędzie rozwoju swojej małej ojczyzny”

Operacja zrealizowana w ramach działania 3 Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich 2014-2020: Gromadzenie przykładów operacji realizujących poszczególne priorytety Programu.

Wartość realizowanej operacji to: 122 604,88 zł, koszty kwalifikowalne: 115 994,88 zł.

Beneficjentem ostatecznym operacji byli: mieszkańcy obszarów wiejskich, pracownicy i przedstawiciele LGD, przedsiębiorcy, przedstawiciele sektora społecznego i publicznego z obszaru LGD oraz lokalni liderzy z terenu województwa podkarpackiego i śląskiego. W realizacji operacji wzięło udział 15 osób z województwa podkarpackiego (w każdym wyjeździe) i 15 osób z województwa śląskiego (12 osób w wyjeździe studyjnym na terenie województwa śląskiego).

Operacja zrealizowana została przez Rybacką Lokalną Grupę Działania „Roztocze”. Partnerami projektu „Kreatywny mieszkaniec wsi jako narzędzie rozwoju swojej małej ojczyzny” było: Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka Bielska Kraina z siedzibą w Bielsku- Białej, Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Ziemia Bielska z siedzibą w Bielsku- Białej oraz Północnokaszubska Lokalna Grupa Rybacka z siedzibą we Władysławowie. W ramach operacji zorganizowano 3 wizyty studyjne ukazujące potencjał drzemiący w zrealizowanych operacjach z programu wspierającego rozwój obszarów wiejskich na terenach Roztocza, Pogórza Śląskiego oraz najbardziej rozwiniętej infrastrukturze turystycznej przy udziale środków PROW na obszarze pomorza.

3 wyjazdy studyjne miały na celu umożliwić identyfikację rozwiązań i wymianę dobrych praktyk poprzez gromadzenie i upowszechnianie przykładów operacji zrealizowanych w ramach priorytetów PROW, promowanie integracji i współpracy w tym zarządzania projektami z zakresu rozwoju obszarów wiejskich oraz planowania rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich z uwzględnieniem potencjału turystycznego,  zrealizowano w terminach:

- 13-16.09.2020 – w Wyjeździe Studyjnym do Północnokaszubskiej LGR w woj. pomorskim, wzięło udział 15 osób z woj. Śląskiego oraz 15 osób z woj. podkarpackiego,

- 17-19.09.2020 – w Wyjeździe Studyjnym po obszarze działania LGR Bielska Kraina i LGD Ziemia Bielska w woj. Śląskim, w której wzięło udział 12 osób z woj. Śląskiego oraz 15 osób z woj. Podkarpackiego.

- 23-25.09.2020 r. – w Wyjeździe Studyjnym „Poznaj Kreatywne Roztocze- dobre praktyki na obszarach wiejskich” w  woj. podkarpackim, w której wzięło udział 30 osób w tym 15 osób z woj. Śląskiego i 15 z woj. podkarpackiego,

Wyjazdy zostały przeprowadzane na terenie Roztocza, Pogórza Śląskiego i Pomorza dla 30-osobowej grupy Uczestników z województwa podkarpackiego i śląskiego, którymi byli mieszkańcy obszarów wiejskich, pracownicy i przedstawiciele LGD, przedsiębiorcy, przedstawiciele sektora społecznego i publicznego z obszaru LGD oraz lokalni liderzy z terenu województwa podkarpackiego i śląskiego. Podczas wizyt Uczestnicy zapoznali się z rozwiązaniami, które zostały już wdrożone i są możliwe do zastosowania w rejonach gdzie środki unijne są wykorzystywane w umiarkowanym stopniu. Dzięki zrealizowaniu operacji nastąpiła aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich oraz podniesiono poziomu wiedzy na temat dobrych praktyk funkcjonujących w dobrze rozwiniętych rejonach Polski w zakresie operacji zrealizowanych w ramach priorytetów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

O sukcesie operacji zdecydowały zaangażowanie wnioskodawcy, partnerów projektu, uczestników wizyt studyjnych oraz bardzo pozytywne opinie uczestników operacji, których zainteresowały prezentowane im operacje zrealizowane w ramach priorytetów PROW 2014-2020. Pokazane przykłady mające za zadanie podniesienie atrakcyjności obszarów wiejskich, rozwoju przedsiębiorczości na obszarach o zmniejszonej intensyfikacji przemysłowej, zachęciły uczestników do działania na własnym terenie, na którym zamieszkują. Pobudziły do kreatywnego działania i zachęciły do poszukiwań pomysłów na wykorzystanie potencjału swoich własnych miejscowości.

Sukcesem jest również pozyskana wiedza na temat rozwoju przedsiębiorczości na obszarach wiejskich czy wsparcia tworzenia sieci współpracy partnerskiej. Dzięki międzyregionalnej wymianie uczestnicy wyjazdów studyjnych porównali potencjał regionalny, wymienili się doświadczeniami oraz zweryfikowali stereotypy panujące na danym rejonie kraju w związku z małostkowym wykorzystaniem środków unijnych przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich. Wyjazdy studyjne umożliwiły wymianę dobrych praktyk pomiędzy regionami i podmiotami uczestniczącymi w rozwoju obszarów wiejskich.