|

„Ekologia - od producenta do konsumenta”

Operacja zrealizowana w ramach działania 12 Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020: Identyfikacja, gromadzenie i upowszechnianie dobrych praktyk mających wpływ na rozwój obszarów wiejskich przez Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale.

Wartość realizowanej operacji to: 21669,50 zł, koszty kwalifikowalne: 16569,50 zł.

Beneficjentem ostatecznym operacji byli: rolnicy i doradcy z województwa podkarpackiego oraz producenci posiadający certyfikat gospodarstwa ekologicznego wydany przez upoważnioną jednostkę certyfikującą.

Realizowana operacja stawiała sobie za zadanie identyfikację i szerzenie dobrych praktyk w zakresie rolnictwa ekologicznego oraz upowszechnianie wiedzy z zakresu rolnictwa i żywności ekologicznej poprzez organizację konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w województwie podkarpackim w 2020 r., opracowanie i dystrybucję publikacji „Eko – dobry wybór”. Wyłonione w konkursie gospodarstwa opisane zostały w publikacji „Eko – dobry wybór”, która trafiła do rolników i doradców i zawierała informacje dotyczące metod i warunków produkcji, jakości żywności ekologicznej, możliwości sprzedaży i znakowania produktów ekologicznych. Takie działanie miało za zadanie zachęcenie do podejmowania tego typu produkcji przez innych rolników. Przyczynia się również do wzrostu świadomości konsumentów dotyczącej zasad wytworzenia i znakowania produktów ekologicznych, która wpłynie na wzrost ich rozpoznawalności na rynku. Przekazanie tej publikacji doradcom pomoże dotrzeć do większej ilości rolników i mieszkańców obszarów wiejskich. Ponadto wyłonieni w konkursie rolnicy mieli możliwość zaprezentowania się ze swoimi produktami podczas organizowanych wydarzeń plenerowych, zaś laureaci pierwszych miejsc wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze gospodarstwo ekologiczne.

W województwie podkarpackim od 2011 roku zanotowano stopniowe zmniejszanie się liczby producentów ekologicznych, a od 2012 r. również powierzchni ekologicznych użytków rolnych. Dodatkowo mało gospodarstw w systemie rolnictwa ekologicznego wytwarza produkty przeznaczone na rynek. Natomiast w ostatnich latach szczególnie wyraźny jest wzrost zapotrzebowania konsumentów na produkty rolnictwa ekologicznego. Niedawne reformy wspólnej polityki rolnej, kładąc nacisk na dostosowanie produkcji do potrzeb rynku i dostarczanie produktów wysokiej jakości w celu zaspokojenia oczekiwań klientów, prawdopodobnie przyczynią się do dalszego powiększenia się rynku produktów rolnictwa ekologicznego. Konsumenci zainteresowani są kupnem ekoproduktów, najlepiej bezpośrednio w gospodarstwie, a często za „ekologiczne” uważają wszystkie produkty pochodzące z mniejszych gospodarstw, nie zwracając uwagi na wymagany certyfikat. Dlatego tak ważne jest wskazanie przykładów najlepszych certyfikowanych gospodarstw, które produkując w trosce o środowisko i bioróżnorodność, najlepiej radzą sobie na rynku. Służyć ma temu realizacja konkursu na najlepsze gospodarstwo ekologiczne w województwie podkarpackim, w ramach którego oceniane jest dostosowanie zmianowania do warunków klimatycznych i glebowych gospodarstwa oraz wykonywanie zabiegów agrotechnicznych charakterystycznych dla rolnictwa ekologicznego, estetyka gospodarstwa, ład i porządek, dbałość o nieprodukcyjne elementy środowiska, dostosowanie wyposażenia gospodarstwa do potrzeb i skali produkcji, zbilansowanie produkcji zwierzęcej z roślinną oraz sposób przechowywania nawozów naturalnych. Dodatkowo w kategorii „ekologia – środowisko” oceniana jest m.in. bioróżnorodność w gospodarstwie, zachowanie elementów przyrodniczych, wykorzystanie lokalnych i starych odmian, ras i gatunków oraz wykonywanie we własnym zakresie kompostów i preparatów wspomagających produkcję.

Przy ocenie ekologicznego gospodarstwa towarowego brane są pod uwagę m.in. asortyment produktów, wysokość plonów i wydajność zwierząt, wielkość sprzedaży, jakość produktów czy aktywność rolnika w organizacjach.

Głównym celem operacji była identyfikacja i szerzenie dobrych praktyk w zakresie rolnictwa ekologicznego oraz upowszechnianie wiedzy z zakresu rolnictwa i żywności ekologicznej.