Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Tradycyjne wesele regionu przeworskiego – obrzędy, zwyczaje, wierzenia i potrawy

24.07.2019

 

Powiat Przeworski realizuje zadanie pn.” „Tradycyjne wesele regionu przeworskiego – obrzędy, zwyczaje, wierzenia i potrawy” współfinansowane ze środków Unii Europejskiej realizowane w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Plan Operacyjny na lata 2018-2019.

Celem projektu jest promocja regionalnej tradycji weselnej, obrzędów, zwyczajów z nią związanych jako czynnika sprzyjającego tworzeniu wizerunku lokalnego dziedzictwa kulturowego dającego możliwość poprawy jakości życia mieszkańców i rozwoju obszarów wiejskich.

W ramach projektu wydana zostanie publikacja pt.: „Tradycyjne wesele regionu przeworskiego” związana z obrzędami i tradycjami wesela regionu przeworskiego.  Wydawnictwo popularyzować będzie zjawisko kultury ludowej jakim było dawne wesele przeworskie. Od wieków w kulturze ludowej jest ono jednym z najważniejszych wydarzeń rodzinnych, ale także społecznych, stanowiące na wsi ważną i nieprzymuszoną okazję do zabawy, śpiewu, tańca i poczęstunku. Część materiałów niezbędnych do wydania publikacji pozyskano podczas warsztatów kulinarnych, oraz florystyczno – bibułkarskich. Warsztaty były jednym z pierwszych zadań w projekcie i związane były z wielopokoleniową tradycją  organizowania lokalnych wesel na terenie powiatu przeworskiego.

Zajęcia florystyczne i bibułkarskie odbyły się w dwóch szkołach powiatu, w ramach których uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Przeworsku oraz Zespołu Szkół w Sieniawie  wraz z paniami z Kół Gospodyń Wiejskich oraz panią Martą Piątek – florystyką,  wspólnie przygotowywali wianki dla panny młodej, bukiety ślubne oraz bukieciki weselne. Młodzież aktywnie zaangażowała się w warsztaty, przygotowując nieodzowne atrybuty związane z wesele przeworskim, a także biorąc udział w sesjach fotograficznych.

Warsztaty kulinarne  odbyły się w Zespole Szkól w Zarzeczu, Zespole Szkół Zawodowych w Przeworsku oraz w Zespole Szkół w Kańczudze i skierowane były do młodzieży  uczącej się na kierunku technik żywienia i usług gastronomicznych. Potrawy przygotowywane były wspólnie z paniami z kół gospodyń wiejskich z terenu powiatu. Do ich przyrządzenia wykorzystano lokalne produkty, świeże warzywa, owoce, różnego rodzaju kasze ze szczególnym zwróceniem uwagi na prostotę charakteryzującą potrawy weselne minionych czasów. Całość zakończona została degustacją oraz sesją fotograficzną wspólnie przygotowanych potraw.

Realizacja warsztatów przyczyniła się do integracji międzypokoleniowej i nabyciu praktycznych umiejętności związanych z obrzędowością, tradycyjnymi potrawami weselnymi oraz przygotowaniem bukietów, bukiecików i wianków weselnych charakterystycznych dla obszaru przeworskiego.

Warsztatom i wydaniu publikacji towarzyszyć będzie wystawa zarówno stroju weselnego, pożywienia jak i muzyki weselnej. Na wystawie ukazane zostaną przykłady ciągłości kulturowej poszczególnych elementów wesela i przykłady transformacji (rytuałów, rekwizytów obrzędowych, formuł słownych), a także całkiem nowe zjawiska, które pojawiają się na współczesnym weselu. Wątkiem towarzyszącym będą prace malarskie twórców ludowych i amatorów ilustrujące wesele wiejskie ze zbiorów muzealnych. Wystawa czynna będzie do końca września 2019 roku. W pierwszą niedzielę sierpnia odbędzie się wernisaż wystawy, podczas którego wystąpi zespół śpiewaczy „Wierzbianie” prezentujący starodawne widowisko weselne oraz odbędzie się konkurs na najlepszy korowaj weselny. W konkursie udział będą brały panie z lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich.

Realizacja działań zaplanowanych w ramach projektu przysłuży się integracji lokalnej społeczności, aktywnego wspierania rodzimych tradycji, dorobku który wypracowały przeszłe pokolenia. Świadomość i wiedza na temat dziedzictwa oraz jego twórcze wykorzystanie mogą przyczyniać się do budowania tożsamości i więzi międzyludzkich. Wysiłek włożony w podtrzymywanie tradycji może więc pełnić funkcje integrującą w czasach gdy coraz mniej czynników podtrzymuje więzi społeczne. Każdy element który tworzy dziedzictwo i kulturę w tym również tradycje weselne mogą stać się zasobem, którego pielęgnowanie i promowanie może stać się treścią i inspiracją do rozwoju regionalnego, podwyższenia jakości życia mieszkańców, dumnych z miejsca zamieszkania oraz elementów wyróżniających ich lokalną społeczność.

Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW informujemy o możliwości rejestracji w bazie partnerów KSOW na stronie www.ksow.pl Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich ma charakter otwarty. Uczestnikami Sieci mogą być wszystkie podmioty zaangażowane w rozwój obszarów wiejskich http://ksow.pl/ksow/formularz-zgloszeniowy.html


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009