Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

podkarpackie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Potrawy bieszczadzkie dziedzictwem kulturowym Podkarpacia – aktywizacja działań społecznych mieszkańców”

10.09.2018

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Schemat II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Plan operacyjny na lata 2018 – 2019.

Partnerzy:  Bieszczadzkie Centrum Turystyki i Promocji  w Ustrzykach Dolnych, Gmina Czarna

Wydatki ogółem:  7747,52 zł, w tym koszty kwalifikowane  7747,52zł, wkład własny wynosi 774,75 zł.  

Zakres operacji: wydanie publikacji zawierającej przepisy kulinarne z pogranicza polsko-ukraińskiego oraz sposobów przyrządzania potraw regionalnych – codziennych i świątecznych. Do tekstów dołączone zostaną fotografie potraw regionalnych. Każdej potrawie będzie poświęcony osoby artykuł (niewielki tekst). Publikacja ma mieć charakter poradnikowy i promocyjny; ma ukazać czytelnikom bogactwo kulinarne regionu Bieszczadów – to współczesne, jak i z przeszłości, kiedy Bieszczady były tyglem kulturowym, a w miasteczkach i wsiach przenikały się kultury: polska, ukraińska, żydowska, niemiecka. Jednym z elementów tejże kultury są kulinaria. Zagadnienie kulinariów obejmuje: potrawy zimne i ciepłe, mięsne, jarskie, ciasta, napoje, nalewki.

Głównym celem operacji jest promowanie potencjału obszarów wiejskich w procesie produkcji i przetwarzania produktów rolnych.

Cel szczegółowy: celem szczegółowym operacji jest zachowanie i propagowanie sposobów przetwarzania produktów rolnych występujących w naszym regionie. 

Przewidywanym efektem długookresowym:

Projekt przyczyni się do rozbudzenia zainteresowania działalnością dotyczącą produkcji żywności w Bieszczadach. Rolnicy będą świadomi, że współczesny świat w skali makro i mikro pragnie odżywiać się zdrowo, to znaczy korzystając z produktów naturalnych. Przyczyni się to do rozwoju przedsiębiorczości i małych gospodarstw wiejskich, w których można produkować jedzenie (chleb, rośliny strączkowe i inne, miody, suszone owoce, przetwory z warzyw i owoców itp.). Wiele gospodarstw dzięki produkcji żywności może zacząć lepiej prosperować na lokalnym i regionalnym rynku, przyczyniając się tym samym do rozwoju społeczno-gospodarczego Bieszczadów.  

Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW informujemy o możliwości rejestracji w bazie partnerów KSOW na stronie www.ksow.pl Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich ma charakter otwarty. Uczestnikami Sieci mogą być wszystkie podmioty zaangażowane w rozwój obszarów wiejskich http://ksow.pl/ksow/formularz-zgloszeniowy.html


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009