Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie
Logo Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

podkarpackie

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

„Jarmark Galicyjski – Smaki Roztocza”

12.07.2018

„Jarmark Galicyjski – Smaki Roztocza”, jest  imprezą, łączącą dawną wielokulturowość, tradycyjną sztukę rzemiosła i kuchni kresowej z szeregiem współczesnych przedsięwzięć artystycznych o międzynarodowym zasięgu. W tym roku jest organizowany już po raz dziewiętnasty i jest wydarzeniem pretendującym do miana kulturalnej wizytówki Województwa Podkarpackiego.

Narol, to niewielkie miasteczko położone na obrzeżach Podkarpacia, które swoją szeroką działalnością w kierunku propagowania sztuki i kultywowania tradycji kulinarnej Roztocza, pięknie wpisuje się w wizerunek całego regionu. Ponadto jego malownicze położenie wśród naturalnych rezerwatów i parków przyrodniczych, zatopionych w zieleni lasów, stanowi wyjątkowo uroczy zakątek Polski.

14 lipca w Narolu, w ramach „XIX Jarmarku Galicyjskiego – Smaki Roztocza”, odbędzie się 5 edycja konkursu kulinarnego „Galicyjskie Smaki Wczoraj, Dziś i Jutro”. Konkurs w kategorii kucharze profesjonalni nominowany jest do Kulinarnego Pucharu Polski 2018, który odbędzie się we wrześniu 2018 na terenie MTP, podczas Targów Polagra Gastro. Uczestnicy konkursu „Galicyjskie Smaki…” powinni wykazać się znajomością w przygotowaniu oryginalnych dań kuchni myśliwskiej i regionalnej w nowoczesnej aranżacji. W konkursie bierze udział do 9 dwuosobowych zespołów kucharzy wyłonionych w drodze eliminacji z nadesłanych zgłoszeń.

Realizowanie Konkursów: „Smaki Roztocza” dla Kół Łowieckich, „Spod Galicyjskiej Strzechy” dla Kół Gospodyń, „Polskie Smaki Kniei” dla Firm przetwarzających dobra pochodzące z lasu oraz pokazy kulinarne przyczyniają się do promocji regionu Województwa Podkarpackiego, wykorzystując potencjał dziedzictwa kulinarnego regionu oraz kultywowanie tradycji kulinarnych wśród społeczności lokalnej i ogółu społeczeństwa, odkrywanie, poznawanie i prezentowanie kulinarnych tradycji Galicji.

Celem głównym realizowanych konkursów i zaplanowanych do realizacji pokazów kulinarnych jest promocja produktów naturalnych, aktywizacja społeczna oraz budowanie świadomości w środowisku lokalnym dotyczącej walorów produktów naturalnych pod nazwą „Dobra z lasu”. Propagując zdrową żywność przy wykorzystaniu produktów regionalnych producentów, zakłada się wsparcie rozwoju społeczno – gospodarczego na obszarach wiejskich. Podstawą prac w konkursach są naturalne produkty pochodzące od producentów regionalnych, które w trakcie procesu przetwarzania przyczynią się do popularyzacji tradycyjnych przepisów, służących wytworzeniu tradycyjnych dań we współczesnej aranżacji.

Produkty użyte w ramach konkursów i pokazów edukacyjno - kulinarnych, wpisują się w program Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 w realizowanej operacji pn. XIX Jarmark Galicyjski – Smaki Roztocza, realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Narolu.

Organizatorem wydarzenia „XIX Jarmarku Galicyjskiego…” jest Gminny Ośrodek Kultury w Narolu przy wsparciu i pomocy partnerów: Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szefów Kuchni i Cukierni, Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej, Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego, Centrum Promocji Lasów Państwowych, Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krośnie oraz Nadleśnictwo Narol.

 

Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW informujemy o możliwości rejestracji w bazie partnerów KSOW na stronie www.ksow.pl Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich ma charakter otwarty. Uczestnikami Sieci mogą być wszystkie podmioty zaangażowane w rozwój obszarów wiejskich http://ksow.pl/ksow/formularz-zgloszeniowy.html


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009