|

Organizacja konkursu Kresowe Jadło szansą na ocalenie dziedzictwa kulinarnego

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Instytucja zarządzająca programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2024-2020”

W Gminie Lubaczów dobiega końca realizacja operacji pn.: ” Organizacja konkursu Kresowe Jadło szansą na ocalenie dziedzictwa kulinarnego” współfinansowanej w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Celem zadania jest kultywowanie dziedzictwa kulinarnego dawnych Kresów Rzeczypospolitej  poprzez prezentację, przypomnienie i zapoznanie jak największej liczby odbiorców z tradycyjnymi recepturami i potrawami kuchni kresowej. Zadanie ma na celu również promocję lokalnych, zdrowych, ekologicznych produktów oraz zwiększenie ich wykorzystania w produkcji żywności.

Termin realizacji operacji to: 1.06.2023 r. – 31.08.2023 r.

Głównym działaniem w ramach projektu było zorganizowanie konkursu kulinarnego pn. „Kresowe Jadło”, który odbył się 6 sierpnia 2023 roku w Baszni Dolnej.

Do udziału w konkursie wnioskodawca zaprosił Koła Gospodyń Wiejskich z terenu województwa podkarpackiego oraz lubelskiego, które w ramach zmagań kulinarnych przygotowały tradycyjne potrawy kresowe na bazie historycznych receptur i produktów. Ostatecznie do rywalizacji stanęło 34 Koła Gospodyń Wiejskich.

Uczestnicy musieli przygotować potrawy sięgające do kulinarnych tradycji Kresów. W trakcie degustacji potraw Kapituła brała pod uwagę ich smak, związek z tradycją kresową i regionalną, estetykę i sposób prezentacji oraz ogólną aranżację stoiska.

Laureatom konkursu wręczono nagrody pieniężne za I, II i III miejsce oraz osiem wyróżnień pieniężnych, a także pamiątkowe dyplomy.

Wyniki konkursu:

I miejsce – KGW Antoniki – za szczupaka z szafranem i rodzynkami,

II miejsce – KGW Giedlarowa – za gołąbki orkiszowe z bukietem warzyw w sosie grzybowym),

III miejsce – KGW Stare Sioło – za pierogi z kaszy jaglanej.

Jury przyznało także 8 wyróżnień: KGW Futory (czulent z wołowiny z macą), KGW Basznia Dolna (szwaby), KGW Więckowice (kwas czyli podkarpacka zupa wigilijna z bułką drożdżową), KGW Budomierz (gołąbki z tartych ziemniaków z kaszą i maślanką), KGW Basznia Górna (kudłate pierogi), KGW Ubrodowice (bigos tradycyjny), KGW Dąbrowa (gęś nadziewana kaszą gryczaną i grzybami leśnymi podawana z kryżałką) i KGW Załuże (gołąbki z tartych ziemniaków z okrasą).

Głównymi efektami operacji było zaprezentowanie i przypomnienie co najmniej trzydziestu  tradycyjnych receptur oraz potraw kresowych wśród około pięciu tysięcy osób, a także wzrost wiedzy na temat kulinarnego dziedzictwa Ziemi Lubaczowskiej wśród odbiorców konkursu.

Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW informujemy o możliwości rejestracji w bazie partnerów KSOW na stronie www.ksow.pl

Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich ma charakter otwarty. Uczestnikami Sieci mogą być wszystkie podmioty zaangażowane w rozwój obszarów wiejskich.

http://ksow.pl/baza-danych/partnerzy-ksow/formularz-zgloszeniowy